ЮГОИЗТОЧНА ТУРЦИЯ
София – Истанбул – Газиантеп – Адъяман – Немрут – Гьобекли тепе – Харан – Шанлъурфа – Мардин – Дейлурзафран – Дара – Мидят – Диарбекир
10 – 16 май 2025 г.
8 – 14 октомври 2025 г.
7 дни / 6 нощувки / 6 закуски / 6 вечери
Месопотамия, Киликия, Анатолия (Анадола), Мала Азия, Азиатска Турция – историко-географски области, в които все още витае духът на няколко цивилизации: праисторически и съвременни. Мултиетническа общност, съхранила миналото, отворила врати за пътешественици, изследователи и хора на науката днес.
Цветните петна в програмата:
ЩЕ ЧУЕТЕ НОСТАЛГИЧНИТЕ ПРОТЯЖНИ ПЕСНИ НА ДРЕВНИТЕ ПЕРСИ
ЩЕ СЛУШАТЕ АРАМЕЙСКИ ЕЗИК – ЕЗИКЪТ НА ИИСУС
ЩЕ ПИЕТЕ ЧАЙ ДО ВЕЛИКАТА РЕКА ТИГЪР
ЩЕ УСЕТИТЕ АРОМАТА НА ИЗТОКА
ЩЕ СЕ ИЗКАЧВАТЕ
ЩЕ …
видите, запомните, хапвате, снимате, се наслаждавате, вървите, летите …
Ден 1. / София – Истанбул – Газиантеп
Полет София – Истанбул в 09:15 ч., терминал 2. Кацане в Истанбул 10:45 ч. местно време, летище „Истанбул“. Полет Истанбул – Газиантеп в 12:30 ч. Кацане в Газиантеп в 14:15 ч. Трансфер до центъра на града.
Разходка из кулинарната столица на Ориента и царицата на шамфъстъка. Бакърджилар чаршъси – от двете страни на виещите се калдъръмени улички са шарените дюкяни, из въздуха се носят аромати на подправки, на сапун, на кафе, често в ушите кънтят чукчетата на бакърджиите, извайващи изящни джезвета, канички, подноси, тави, чайници.
Настаняване в хотела в Газиантеп. Вечеря. Нощувка.
Ден 2. / Газиантеп – планината Немрут – Адъяман
Закуска. От 09:00 – 10:30 ч. посещение на Музея на мозайките (Зеугма) – най-големия в света. В 11:00 ч. отпътуване за района на Адъяман (110 км). Пристигане в хотела около 13:00 ч. Прехвърляме се на малки бусчета и отпътуваме за планината Немрут. По пътя се разглеждат забележителности от римския период в региона. Необходими са зимни якета, удобни обувки, тъй като се изкачваме около 30 минути пеша след последното възможно място с бусовете. Връщане в хотела след залез слънце, привечер. Вечеря. Нощувка.
Газиантеп – разположен върху историческия Път на коприната, важен търговски център.Той е един от най-древните непрекъснато населявани градове в света. Мястото се обитава още от палеолита, като през територията му са минали асирийци, персийци, римляни, византийци, абасиди и селджукски турци. Главните исторически монументи в Газиантеп са цитаделата датираща от 2-ри век, крепостта Арабан, Румкале, крепостта Тилбашар. В Газиантеп се намират три монументални гробници от римския период. През 1067 г. е превзет от турците и става един от важните културни центрове на Селджукската империя. През 13-ти век пада под ударите на монголите и е освободен от мамелюките. Османската държава налага стабилитет в района. До 1921 г. се нарича Антеп. Дотогава е владян от Франция, бидейки част от Сирия. През 1921 г. местното население се вдига на бунт и удържа крепостта до идването на Ататюрк. Тук са избити много защитници, заради което той го нарича „гази“ – Газиантеп, град-герой. Днес градът е с население 3 млн души – модерен мегаполис, в който бясно се строят нови жилищни и бизнес сгради. Оказва се, че както навремето е бил предпочитана спирка по Пътя на коприната, така и днес големите корпорации в Турция бързат да открият офиси в града. Освен това е столицата на шамфъстъка, кулинарен център с известен музей.
На 65 км от града, на брега на днешния язовир Биреджик на река Ефрат, се намирал античният град Зеугма, построен вероятно от Александър Велики или негови пълководци. Първоначално наречен Селевкия, важно средище по Пътя на коприната, но римляните го кръщават Зеугма, което означава мост. Тук е открито безценно богатство – десетки римски мозайки със сцени от гръцката митология. Усилената археологическа дейност изважда на бял свят изкусните творби, днес подредени в специален Музей на мозайките в Газиантеп, най-големият подобен музей в света.
Район Адъяман – в подножието на планината Немрут, част от Селевкидското царство след неговото разпадане – кралство Комагене, с владетел Антиох Първи от 69 г. пр.н.е. При неговото управление държавата преживява своя златен век. Неговата цел е обединение на източната и елинската религии и създаването на общ пантенон на персийските и елински богове, но сред боговете от новия пантенон включва и себе си – божествения владетел на Комаген. Антиох Първи построява в страната много храмове, за да разпространи новата религия. На върха на планината Немрут на височина 2 200 м Антиох Първи изгражда величествен храм-гробница. И досега учените не са успели да разгадаят тайната на голямата пирамида. На върха на планината били изсечени в скалите три тераси, всяка широка по няколко метра. На горната тераса били поставени в редица пет колоса – 5 огромни статуи, високи по 9 метра всяка – 4 на гръцки и персийски богове, петата на самия Антиох. Терасите били украсени с барелефи, изобразяващи самия цар, прадедите му с техните истински и измислени подвизи, а също така и хороскопи, по които учените успели да определят, че изграждането на светилището започнало през 62 г. пр.н.е. Смята се, че Антиох е бил погребан в тази гробница. Посредством специална апаратура е установено наличието на помещения, но всички опити да бъдат достигнати тези помещения се оказват неуспешни. Археолозите вярват че с намирането на входа на гробницата, ще бъдат разгадани някои нови загадки на света.
Ден 3. / Адъяман – Харан – Шанлъурфа
Закуска. В 08:30 ч. отпътуване за Шанлъурфа (110 км) По пътя посещение на Харан (Древната Кара). Разглеждане на археологическия обект. Пристигане в Шанлъурфа ранен следобед. Посещение на пещерата на Авраам, Историческия музей, Улу джамия. Разходка из чаршията. Настаняване в хотела. Вечеря. Нощувка.
Харан – малкото селище с конусовидни кирпичени къщички е излязло все едно от приказките и за него казват, че е един от най-древните градове в света.Споменат още в Библията, вече е на около 5000 години. Векове наред той е бил важен асирийски град, известен с храма на Син, бога на Луната. Факт е, че точно тук две години от живота си е прекарал и Авраам. В Харан е завършил земните си дни неговият баща Тара, който пък бил изпратил на това място негов човек да търси жена за сина му Исаак. А странните прелестни къщички са само на няколко места в света: тук, в Дамаск, в Италия (Пулия), в Судан. От 30 години те са пригодени за туристи. Цялото селище е оградено, а около него са останките на древни цивилизации. Асирийците наричали този град “Харану”, което означава “кръстопът”, “път” или “път на кервани”. Древният Харан е бил добре развит и важно селище. Ако повървиш оттам десетина минути ще стигнеш до руините на древен храм, на джамия, а малко по-натам са и останките на най-древния ислямски университет в света, който е разрушен от Чингиз хан. До него стърчат и запазените стени на кула от около 45 метра (преди тя е била 65). Някога тя е била обсерватория, в която са работели страхотни учени. Сред тях е бил и известният астроном Ал-Батани, който е направил някои от най-точните наблюдения в ислямската астрономия, а неговите проучвания за слънчевите и лунните затъмнения се използвали чак до 18-и век. Смята се, че той първи е дръзнал да изчисли разстоянието между Земята и Луната.
В Харан се намира и крепост, построена от Нумаридите, след тях са дошли римляните, а после и всички останали, които са живели по тези земи. Точно в това селище през 217 г. след Хр. е убит известният римски император сатрапът Каракала (истинското му име е Басиан, но той е популярен с прякора си). Той бил голям почитател на Александър Македонски и тръгнал към неговите земи, където намерил смъртта си. Това станало след заговор на преторианските префекти, а убийството му извършил неговият личен охранител.
Шанли (означава „велик, славен, достоен“ на турски), а Урфа е официално преименувана Шанлъурфа („Урфа Славната“) от Турското Велико народно събрание през 1984 г., като признание за местната съпротива в Турската война за независимост. Шанлъурфа, който е създаден около 300 години преди рождението на Исус Христос, а първото му име е Едеса. То, както и следващите имена на града, които се сменят през вековете Ал-Руха, Урха, Урфа подсказват, че мястото е богато на вода.Градът е владян от близо 20 царства и племена. По тези земи има данни за живели племена и царства от близо 9000 години преди Христа. Но според легендата в тогавашна Едеса приемат християнството само няколко години, след като Спасителят е разпнат на кръста. Тогавашният владетел на града заболява нелечимо и тежко, твърди преданието. Нищо и никой не успял да му помогне. За да потърси лечение малко преди разпятието на Исус, при сина на Бога отива пратеник от Урфа. Тогава Христос изтрива лицето си с кърпа и тя запазва образа му. След като се докосва до нея, владетелят оздравява. И днес в околността има християни – монофизити, манастири и църкви. Там се честват както по канон всички християнски празници, но ако решите да ги посетите имайте предвид, че манастирите не са отворени за миряни на най-големите църковни празници като Великден или Коледа. Тогава обаче можете да посетите част от християнските църкви в региона. Легендата не свършва с оздравяването на владетеля. Кърпата с лика на Христос, се твърди, била окачена столетия на една от двете колони, които и днес се издигат в крепостта над града. Според легендата за последен път тя била видяна в ръцете на Робеспиер по време на Френската революция, след което следите й се губят. Двете колони и самата крепост обаче и днес са една от най-известните туристически атракции в града и любимо място за разходка на жителите на Шанлъурфа в добро време. От твърдината се открива гледка към целия град и към двете естествени езера, които са под нея. Едното от тях е прочуто в цяла Турция като Езерото с рибите. Край него е построена джамията, чиито образ се отразява в бистрата вода, в която плуват 7 вида риби. Да ги нахраниш и да се снимаш с тях, е чест за всеки турист. Според легендата именно до тази джамия в древността се е намирала пещерата, в която се е родил пророкът Аврам. А езерото се образувало от изгарянето на пророка на кладата. Според местна легенда, ако видите бяла риба във водите му, значи за вас ще бъдат отворени вратите на рая. За арменците Урфа също е свещен град, защото именно в него е създадена арменската азбука. Тя е дело на бивш духовник, от арменския царски двор, Месроб Машдоц през V в. в тогавашна Едеса.
Ден 4. / Шанлъурфа – Гьобекли тепе – Мардин
Закуска. В 08.30 ч. отпътуване за Гьобекли тепе. Разглеждане до обяд. Отпътуване за Мардин. Пристигане в града следобед. Тук сме в областта Месопотамия, в люлката на цивилизацията. Тук всеки камък е история. Посещение на Зинджирие медресе, Касимие медресе, Църквата „Св. 40 мъченици“, чаршията, уличните тунели (аббара), градския музей, крепостните стени. Настаняване в хотела в Мардин. Вечеря. Нощувка.
Гьобекли тепе – някои го смятат за археологическо откритие от голямо значение, тъй като може да промени дълбоко разбирането за ключов етап от развитието на човешкото общество. Тук е открит най-старият известен храм в света, който е създаден през 10-то хилядолетие пр.н.е. Районът е част от мрежа от първите човешки селища, свързани чрез земеделие. Възрастта на Гьобекли тепе е поне 12 000 години, не по-малко от IX хилядолетие до новата ера. Градежът има кръгла форма (концентрични окръжности, броят на които достига до 20) с релефи на каменните колони, предствляващи обикновено някакви животни. Комплексът е засипан с пясък в VIII хилядолетие до новата ера. Сега тук има инфоцентър с подготвени филми 3D за туристи, както и приятно място за отдих след изнурителната обиколка.
Мардин – население над 82 000 жители. Разположен е на 1083 м н.в. Асирийците, арабите, династиите Селджук, кюрдските, персийските, монголските и османските владетели са играли една игра на управление тук. Днес този град на стари каменни къщи, които се разпростират под скалист хребет в падащи лабиринтитни пътеки, предлагат изобилие от възможности за разглеждане на забележителности и кошове от старинни атмосфери. Със своето богатство от исторически сгради – някои, превърнали се в бутикови хотели – безкрайната атмосфера на Мардин привлича съвсем нова партида от посетители, за да се наслаждава на културното наследство, а не да нападне и да завладее.
Ден 5. / Мардин – Дейрулзафран – Дара – Мардин
Закуска. Отпътуване в 08.30 ч за изброените два обекта. Следобед връщане в Мардин. Свободно време за чаршията, изкачване до крепостните стени и отдих. Вечеря в хотела. Възможност за приятна вечер в местно заведение с жива музика. Нощувка.
Дейрулзафран – сирийски-православен християнин манастир. Патриархът на сирийската православна църква е преместил своето пребиваване тук през 1160 г., когато той и неговите последователи били изгонени от Антиохия (модерна Антакия).
Дара – древен римски град, с обширна напоителна система и система за водоподаване – акведукт, която е открита, пълна с огромните кули, които съхраняват водата. В кулите може да се влиза. До Дара е Савур – град с прекрасни каменни къщи. Градът е по-малка версия на Mardın, къщите му се преливат около малка цитадела и интересни фасади на всеки ход. Времето изглежда е спряла.
Ден 6. / Мардин – Мидят – Диярбакър
Закуска. Отпътуване в 08.00 ч. за град Мидят. Пристигане около 09:30 ч. Разглеждане на старата част и подземните части на къщите в града. Свободно време за обяд и пазаруване в местната чаршия. Около 12:30 ч. отпътуване за Диярбакър. Пристигане ранен следобед. Разглеждане на крепостните стени, Колхидския таранджъ музей, черквата на „Дева Мария“ (Света Богородица), Улу джамия, Арменската църква. Разходка по чаршията. Настаняване в хотела в Диярбакър. Вечеря. Нощувка.
Мидят – Миджат има атмосферата на Стар град, узрял за проучване. Лабиринтът на улиците е пълен с прекрасни стари каменни къщи, много от които са с изящно издълбани детайли на фасадата. Има девет сирийски православни църкви в града, център за сребро, а в целия град се намират малки семейни работилници за бижута. Точно извън града (16 километра на юг) е Мор Габриел Манастир, манастирски комплекс от 5-ти век, състоящ се от няколко църкви и мемориални камери. Смята се, че императрицата Теодора е дала манастира със своя правоъгълен купол. Манастири Туер Абдин (Планина на Божиите слуги) е планински район на изток от Мардин, където има няколко сирийски православни църкви, През византийската епоха тук се установяват безброй манастири, а през средновековието районът е разделен на четири епископи, с повече от 80 манастира.
Диарбекир (на турски с произношение Диярбакър) е град-крепост, разположен край река Тигър. Население над 1,7 млн души. Исторически този древен град е основан като Амида или Амед. Той е един от най-старите градове, в най-северните области на Месопотамия. Видял доста врагове за своите 5000 г. В IV в., по заповед на Констанций Втори са издигнати градски крепостни стени. През 359 г. Амида е завладян от персийския шах Шапур. Впоследствие Юстиниан Първи си връща града и провежда допълнителни фортификационни работи. След това византийците отново са изместени от иранците. През 640 г. градът е завоюван от арабското племе Бекир. Името му идва от Diyar-i Bekr (Градът на Бекр), което е свързвано с арабското племе Бекр, което се преселва в страната. Благодарение на географското си местоположение, градът се оказва на Пътя на коприната, а историята е доказала, че такива градове винаги бележат разцвет. Диарбекир не прави изключение – става център на световната култура, търговия, наука и изкуство. Диарбекир е спирка по Пътя на коприната. През 958 г. византийците си връщат контрола над града. В 1001 г. Диарбекир става резиденция на кюрдската династия Мерваниди. През 1085 г. преминава в туркменски ръце. В 1534 г. е завоюван от султан Сюлейман Великолепни и влиза в състава на Османската империя. Византийската крепост получава названието Ичкале. През 1847 година, избухва кюрдско въстание, оглавено от Бедрхан бей, но е потушено. Диарбекир става център на провинция Кюрдистан, населена предимно с арменци (съществуват 7 арменски училища). Първият погром над арменците е през 1895 г. при султан Абдул Хамид Втори. Загиват 3000 души. До основи са разрушени две крайградски арменски села. Към 1915 г. в града и околните села над 50 % са арменци, над 20% кюрди, около 20% турци и други народи – асирийци, черкези, араби. Християните са над 50% от населението на града. Поради арменския геноцид цялото християнско население е избито или депортирано. През 20 в. Турски Кюрдистан става арена на сблъсъци между турските въоръжени сили и кюрдската организация на работническата партия. Кемалистите установяват контрол над града през 1923 г., а през 1937 г. Ататюрк лично го посещава града и преименува на Диярбакър (от турската дума „bakır“– „мед“). През 1966 г. в Диарбекир е основан филиал на Анкарския университет, превърнал се през 1973 г. в независимия университет Тигрис. Градът е бил затворен от 1981 г. до 2002 г., поради бойни действия.
Днес може да се посети крепостта, чиито стени датират от стария римски град Амида и са в сегашния си вид от средата на четвърти век. Те са най-широката и най-дългата цялостна отбранителна стена в света след Китайската стена. От 2015 г. е под егидата на ЮНЕСКО, заедно с градините Хевсел. Източната половина на заградения град е била срината през 2015 – 2016 г. по време на кюрдско-турския конфликт. През 2017 г. е разрушена западната половина. Археологическият музей се намира в джамията Зинджирийе Медресе, в който експонатите обхващат 4000 години от историята на града. Забележителна е джамията Козъм Падишах Джами (1512 г.), прочута заради нейното Четирикрако минаре, което изглежда провесено във въздуха. Минарето балансира върху четири базалтови колони, което е чудо на средновековното инженерство. Църквата „Дева Мария”, която е една от малкото действащи християннски храмове. Навремето те са били 36 на брой. Църквата „Дева Мария” е строена преди 1750 години и е напълно запазена и красива отвътре, има много дарени икони. Местното население от векове се занимава със занаятчийство – тъкане на коприна, килимарство, бакърджийство и бижутерство.
Ден 7. / Диярбакър – Истанбул – София
Закуска. Отпътуване за летището. Полет до Истанбул в 11.10 ч. Кацане в Истанбул в 13:30 ч. летище „Истанбул“. Полет Истанбул – София в 19:00 ч. Кацане в София в 20:25 ч. местно време, терминал 2.
Цена: 2670 лв. (на човек в двойна стая)
470 лв. (доплащане за самостоятелна стая)
Важно! При драстична промяна на цената на горивото ТО си запазва правото на промяна на цената, но не повече от 10 % от общата цена.
Цената включва:
Самолетни билети по програмата: София – Истанбул – Газиантеп с прекачване в Истанбул и Диарбакър – Истанбул – София с прекачване в Истанбул с полети на турските авиолинии с един чекиран багаж до 23 кг и един ръчен багаж до 8 кг. с включени летищни такси;
Трансфери и транспорт с лицензиран туристически автобус по програмата с местен персонал. Автобусът е на разположение на туристите от Газиантеп до Диарбакър по програмата.
Транспорт с мини-бусове за изкачването в планината Немрут.
Минерална вода по 1 бутилка (500 мл) всеки ден в автобуса
6 (шест) нощувки със закуски и вечери по програмата в хотели 3 и 4 звезди –1 в Газиантеп, 1 в район Адъяман, 1 в Шанлъурфа, 2 в Мардин, 1 в Диарбекир,
Местен екскурзовод на български език, придружаващ групата по време на цялото пътуване
Водач-екскурзовод придружаващ групата от България
Застраховка “Помощ при пътуване в чужбина” с включени медицински разноски вследствие злополука или акутно заболяване с покритие 10 000 евро на ЗК ЛЕВ ИНС АД. Полицата покрива и медицинските разноски вследствие акутно заболяване от COVID-19 по време на пътуването.
Цената не включва:
Входни такси за посещаваните обекти – около 60 евро (точната сума се определя до 3 дни преди пътуването).
Бакшиши за шофьорите, хотелски персонал и екскурзовод – 35 евро на турист за цялото пътуване. Събират се от водача на групата след пристигането.
Доплащане за застраховка “Помощ при пътуване в чужбина” за туристи на възраст от 70 до 85 г. – 20 лв.
Застраховка „Отмяна на пътуване“ – сключва се по желание и само до 5 работни дни след първото плащане и издаване на фактура. Цената се изчислява индивидуално при запитване и е около 2,5%– 4,5% от туристическия пакет.
Условия за записване:
Копие от задграничен паспорт, валиден минимум 6 месеца след края на пътуването;
Депозит 1000 лв на човек;
Доплащането до 60 дни преди дата на тръгването;
За деца под 18 г. е необходима нотариално заверена декларация от родителя, който не придружава детето, или от двамата родители, ако пътува с друг придружител
Анулационни условия:
· В случай на отказ от пътуване и прекратяване на договора от страна на потребителя, Туроператорът удържа следните неустойки:
• при прекратяване и анулация на резервацията до 60 дни преди датата на отпътуване – такса прекратяване 100 лв, не подлежи на възстановяване на ТУРИСТА, освен в случаите, когато ТО вече дължи допълнителни неустойки по направени резервации на името на пътуващия. В случай, че при анулация се дължат неустойки, глоби или такси за анулиране на издадени вече самолетни, фериботни или автобусни билети, невъзвръщаеми депозити за хотели, круизи, визи и др. услуги, се прилагат тарифите, правилата и условията за анулация на съответния доставчик на услугата – авиокомпания, автобусна или фериботна компания, хотел и др.;
• ако ПОТРЕБИТЕЛЯТ се откаже от пътуването от 59 до 30 дни преди датата на пътуването, му се възстановяват 50% от общата стойност на пътуването;
• ако прекратяването е под 30 дни преди датата на отпътуване или неявяване на полет, таксата прекратяване е в размер на 100% от цената на организираното пътуване в лева;
· ПОТРЕБИТЕЛЯТ има право да прехвърли правото си на пътуване на трето лице в срок, съобразно спецификата на дестинацията, издаване на самолетен билет и не по-късно от 30 дни, като се задължава да заплати на ТУРОПЕРАТОРА само дължимите суми, свързани с тази промяна.
· Всички откази от пътуване се извършат лично, в писмена форма по електронната поща със задължително уведомяване по телефона.
Важно!
Необходимият минимален брой за осъществяването на екскурзията е 25 туристи. При по-малка група се доплащат съответно по 200 лв. на човек при група от 20 – 24 туристи.
В случай, че този брой не бъде набран до 60 дни преди отпътуване се уведомяват всички потребители и се възстановяват всички внесени депозити
Смяната на посочените хотели с подобни от същата категория не се счита за значителна промяна на програмата;
Часово време: по време на пътуването часовото време е с един час напред.
Туроператорът не носи отговорност при смяна на часовете или анулиране на полетите от страна на авиокомпанията.
Туроператорът има сключена застраховка “Отговорност на Туроператор” с покритие 25 000 лв. към ЗК„ЛЕВ ИНС” АД по смисъла на чл.97 от ЗТ
Начин на плащане: в лева по банков път.
Банкова сметка на Кю Травъл ЕООД:
ОББ АД
IBAN: BG19UBBS81551009700630
BIC CODE: UBBSBGSF
Основание – Екскурзия ЮгоизточнаТурция (дата)
Копие на паспорт, телефон и имейл адрес,
заявени на следния имейл: sofia@qtravel.bg
Радослава Денчева +359 898 516681