ИЗТОЧНА ТУРЦИЯ. Езерото Ван

Източна Турция

Езерото Ван- пълна обиколка

София – Истанбул – Карс – Ани – Догубаязит – Ван – езерото Ван – Хошап

Чавуштепе – остров Акдамар – Татван – Ахлат – Адилджеваз – Ерджиш

29 юли – 3 август 2025 г.

6 дни / 5 нощувки / 5 закуски / 5 вечери

Пътешествие

из древните арменски земи, великите царства Урарту, Арарат и Ван,

из тюркоазените езерни води на Ван, отразяващи вулканични планини, дружелюбно намигащи на туристите.

Среща с гальовната ванска котка, изпратена от Господ в суровата природа. Опияняващото ухание на местната кухня – омая от билково сирене и гореща супа от кисело мляко с ориз и киселец.

Ден 1. / София – Истанбул – Карс

Полет София – Истанбул в 09:15 ч., терминал 2. Кацане в Истанбул в 10:45 ч. местно време, летище „Истанбул“. Полет Истанбул – Карс 12:40 ч. Кацане в Карс в 14:55 ч. Посрещане на летището от местен екскурзовод. Начало на обиколката с местен автобус. Разглеждане на забележителностите в града. Настаняване в хотела около 19:00 ч. Вечеря. Нощувка.

Посещение на крепостта, датираща още от Карското арменско царство от 10 в., историята на Византия, Селджуците, Грузинското царство и Османската империя. В момента Карс е като Музей под открито небе – смесица от арменска, руска и турска култури. Запазени са здания от 19 в, напомнящи елитни руски квартали, което го отличава от съвременните турски градове. Затова и емблемата на града са десетки култови жилищни и административни сгради в руски и арменски стил – две-три етажни с характерни корнизи и балкони с ковани решетки, специфични покриви, павирани мостове, газени улични лампи, наподобяващи фенери.

Ден 2. / Карс – Ани – дворецът „Ишак паша“ – Догубаязит

Закуска. В 09:00 ч. отпътуване за руините на древния град Ани старата столица на Армения, почти на границата с днешна Армения. Разглеждане около 2 часа. Около обяд отпътуване за Догубаязид (древно арменско селище от 4.век) Посещение на крепостта: Старият и Новият (Ишак паша) дворци. Руините на храма и двореца на Урарту от 900 г. пр.н.е. на хълма Гириктепе. Настаняване в хотел в района на Догубаязит. Вечеря. Нощувка.

Анѝ – столица на средновековното Арменско царство, чиято територия се е простирала в земите на сегашна Армения и цяла източна Турция. Градът е разположен на триъгълно очертан полуостров, на мястото, където река Цахкоцадзор се влива в река Акурян. Мястото за разполагане на града е изкусно подбрано, поради естествената му защита: от две страни с река, а от трета чрез долината Бостанлар. Анѝ е наречен „Градът на 1001 църкви“. Намирал се е на пътя на множество религиозни маршрути и е сочен за един от най-богатите градове с изкусно построени технически и естетически религиозни сгради, дворци и крепости. Сравняван е с Константинопол, Багдад и Кайро. До средата на 17 в на територията на Ани съществува малка крепост, която постепенно запада и през 18 в вече е обезлюдена. Обезлюдяването на града е свързано с по-широката тенденция за обезлюдяване на региона, който е зона на конфликт между Османската империя и държавните образования на територията на Персия. През 1878 г. като резултат от Руско-турската война, райноът на Карс, включително и Ани, преминават в ръцете на Руската империя. И така през 1892 г. в района на Ани започват първите археологически разкопки, организирани от Руската академия на науките. Експедицията е ръководена от руския археолог и ориенталист Николай Мар (1864 – 1934 г.). През 1904 г. разкопките продължават до началото на 1917 г. Големи части от града са професионално разкрити, редица сгради са измерени и картографирани, а всички находки са детайлно описани. В края на Първата световна война, след обявяване на независимата република Армения, османски войски се насочват към района на Карс и го завладяват през 1918 г. Всички находки от Ани са спасени от Ашхарбек Калънтар, участник в експедицията на Мар. Днес тези находки се намират в Ереванския държавен музей за Арменската история. След края на войната, Турция като победена отстъпва на Армения района на Карс, но след офанзива през 1920 г. отново си го връща. През 1921 г. е подписан договорът от Карс, според който Ани и районът на Карс остават турски.

Догубаязит (до 1934 г. Баязи́т) – на 25 км от Арарат, на 35 км от границата с Иран. На 2000 м н.в. Население около 60 000 жители. В средата на 4 в. е създаден град Аршакаван. През 1400 г. Баязид Първи – Светкавицата, заповядва да се разруши арменското селише и да се изгради крепост. До днес могат да се открият черти от царството Урарту, 8 в. пр. Хр. Крепостта е запазена от 1 – 4 в. сл. Хр. Градът процъфтява и когато е на Великия път на коприната. През 1020 г. е завзет от византийците, а през 1070 г от Селджукската държава, за кратко от Тимур през 1380 г. От 16. в. започва заселването на кюрди. През 19. в. известно време е в Руската империя. След Берлинския конгрес 1878 г. отново принадлежи на Турция.

Ден 3. / Догубаязит – Мурадие – Ван

Закуска. В 09.00 ч напускане на хотела. Разглеждане на природни забележителности в района на Догубаязит и отпътуване за град Ван. Попътно посещение на водопадите Мурадие. Пристигане следобед във Ван. Посещения на Музея на Ван, Къщата на котките, Крепостта на Ван. Настаняване в хотела. Вечеря. Нощувка.

Град Ван – на кюрдски Wan, седемнадесетият град по големина в страната.

Населението на Ван през 2018 г. е над 1 млн души. На мястото на днешния град се е намирал град Тушпа, столицата на държавата Урарту, известна и като Ван, част от Велика Армения, част от Византия, част от арабските завоевания, част от Багратидска Армения, два пъти разрушаван от войските на Тимур (Тамерлан). Държавата Урарту е обхващала Източен Анадол, Армения и част от днешните ирански земи. Издигнати са били над сто силни крепости за защита на държавните граници. Крепостта Ван се е намирала в центъра на държавата. Легенда разказва как един ден царят казал на единия от двамата си синове да вземе половината от населението и да се пресели на запад. Този принц достига до днешен Измир и оттам с кораби преминава в Италия. Предполага се, че етруските са потомци именно на тези преселници. Находките на цивилизацията Урарту носят големи прилики с находките на цивилизацията на етруските. Пътищата и кервансараите осигурявали бързото и сигурно придвижване на търговските кервани. Тук е родината и на прочутата ванска котка – бяла, с дълга козина, едно зелено и едно синьо око. Заради древния й произход често я наричат и котката на Ной. Всъщност котките с едно зелено и едно синьо око са изключително ценени, развъждат се единствено във Ван, струват скъпо и не могат да се изнасят извън страната, освен при изключителни обстоятелства. Интересно за тях е, че обожават да плуват и да се мокрят. Контрабандата на тези почитани животни се наказва със затвор.

Един от прекрасните природни обекти е водопадът Чалдъран. До него се намира исторически мост. В езерото живее специфичният сладководен кефал. Деликатес на Ван е и сиренето с треви, известно още от периода Урарту.

Гордост на Ван е и умението да се изработват бижута. Изработките са от сребро или злато. Има и реплики на бижута от древната държава Урарту, копия на шедьоври на старите арменски майстори – бижутери или накити от времето на Османската империя. Цените нарастват, според периода, в който са направени оригиналите, а чаят, кафето и виното са бонус към шопинга.

Ден 4. / Ван – крепостите Хошап и Чавуштепе – остров Акдамар

Закуска. В 09.00 ч начало на целодневно пътешествие в района на град Ван, двете крепости и езерото. Връщане в хотела около 18.00 ч. Вечеря. Нощувка.

Днес ще се потопим в древната история – царството Урарту – историческо царство от желязната епоха с център езерото Ван и Арменското плато, известно и под имената Царство Арарат или Царство Ван. Появява се през 9 в. пр. Хр. Като географско понятие се отнася за планинската област между Мала Азия, Кавказ и Месопотамия, днес известна като Арменското плато. След края на Урарту през 6 в.пр.н.е., на историческата сцена се появява първата известна арменска династия Оронтиди (Ервандиди). Урартите имат различни видове храмове. Има и вкопани в скалите храмове, които се възприемат като врата към обиталището на някой бог. Стените им са изписани с клинопис. Открити са следи и от куполовидни храмове. По стените на храмовете, както и на градовете се намират най-разообразни фрески, свидетелстващи за развито изкуство. Културата и изкуството на Урарту са в дълбоко взаимодействие с другите културни региони от епохата – най-вече с Асирия, също с културата на фригийците, гърците, етруските. Урартийският език граматически и лексикално е сходен с езиците от северен Кавказ. До нас са достигнали едва 400–500 думи от този език, защото откритите текстове са доста еднообразни, информация за военни походи, разкази за извършени строежи, по-рядко за култови писания. Едва няколко запазени паметника представляват писма, списъци или заповеди. Урартийският език е писмен, тъй като възприема клинописа от Асирия, но в опростена форма.

Хошап – крепост, недалеч от селцето Гюзелсу, датираща от времето на Урарту. От 1643 г. е под управление на кюрдите. Според легендата, на архитекта на крепостта била отрязана ръката, за да не строи нищо повече.

Чавуштепе – намира се до главния път Ван – Хакари, в Източната провинция

Ван. Един от важните туристически обекти на Ван, принадлежи към много светлия и успешен богат период на цивилизацията Урарту. Построен е в планината Бол за военни и икономически цели от крал Урарту II Сардури (764-735 пр. Хр,) на 10 км от Гюрпънар и на 25 км от Ван.

Остров Акдамар (Ахтамар) – на половин час от брега. На острова се издига

Акдамарската църква от Χ век (арменска църква), чиито каменни стени са украсени със старозаветни сцени и фигури. Превърната сеаг в музей. Седалище на арменския православен патриарх, основана от крал Гагик между 915 и 921 г., заедно с кралски дворец и манастир. Комплексът първоначално включва улици, градини и терасовидно разположени паркове около двореца и църквата. Храмът е единственото, което е останало и до днес. Самата църква има формата на кръст и конусообразен покрив. Изградена от червени туфи, донесени на острова от далечни каменоломни. В нея могат да се видят все още впечатляващи фрески.

Ден 5. / Ван – Татван – Ахлат – Адилджеваз – Ерджиш – Ван

Закуска. Еднодневна пълна обиколка на езерото Ван с посещение на известни крепости, природни забележителности и исторически обекти около градовете, разположени в близост до езерото.

В 09:00 ч. отпътуване за Татван, на брега на езерото Ван. Кратка спирка и продължаване към Ахлат. Разглеждане на невероятния строеж от надгробни камъни от 12-13 в. Отпътуване за Адилджеваз и след това за Ерджиш. Пристигане във Ван привечер. Възможност за посещение на приятни заведения с жива музика. Вечеря. Нощувка.

Татван – главен град в провинция Битлис – част от пътя на коприната от Ван до Битлис. Железопътната гара е връзка към Техеран. Има и ферибот с влак през езерото Ван, модернизиран през 2015 г.

Ахлат – намира се на брега на езерото Ван. Историята на Ахлат датира от деветстотин години преди Христа. Ахлат е място, което винаги е било населявано,

поради мекия си климат и водните си ресурси. Областта е била управлявана от Византия, селджукските турци, монголите, арабите и Османската империя. През Средновековието Ахлат става един от трите най-големи града на ислямската цивилизация. Ахлат е едно от най-старите турски селища. Най-добрите образци на

селджукската и османската гражданска архитектура могат да се видят в куполите, гробниците, мостовете и джамиите. Но Ахлат привлича внимание и с историческите си надгробни плочи. Надгробните плочи на Ахлат са включени в предварителния списък на ЮНЕСКО за световно наследство.
Адилджеваз – регион, известен с географски регистрирани продукти на Турция през 2019 г по инициативата на Асоциация на селата на Адилджеваз. Бастуните Адилджеваз се изработват от орехови дървета в два варианта: за ежедневна употреба на възрастните хора и за туристически цели. Уникалните шарки върху бастуна са повлияни от урартските, селджукски и османски мотиви, открити в историческите сгради. Използват се над двадесет и пет мотиви на традиционните изкуства Ебру, Тезхип и миниатюрното изкуство с помощта на техники като дърворезба, рисуване и изгаряне.

Ерджиш – област на провинция Ван. Градът е създаден на 5 км навътре в езерото Ван, на 25 м н. в. от езерото, на 100 километра от центъра на град Ван. Ерджиш, където е минавал известният търговски път през 13-ти век, е вратата към изтока, отваряща се на запад. Оттук минава пътят от Иран към страните от Близкия изток. Това е демографският и икономически притегателен център на региона днес, поради природните си красоти, най-развитият и организиран район в Източен Анадол, заедно с Татван.

Ден 6. / Ван – Истанбул – София

Закуска. Свободно време за пазар и разходка в град Ван. Посещение на обекти по желание. Отпътуване за летището на град Ван около 12:00 ч. Пристигане около 13:00 ч. Полет до Истанбул в 15:00 ч. Кацане в Истанбул в 17:30 ч., летище „Истанбул“. Полет до София в 19:00 ч. Кацане в София в 20:25 ч. местно време, терминал 2, летище София.

Цена: 2 360 лв. (на човек в двойна стая)

320 лв (доплащане за самостоятелна стая)

Цената включва:  самолетни билети по програмата: София – Истанбул – Карс с прекачване в Истанбул и Ван – Истанбул – София с прекачване в Истанбул с полети на турските авиолинии с един чекиран багаж до 23 кг и един ръчен багаж до 8 кг i включени летищни такси;

– трансфери и транспорт с лицензиран туристически автобус по програмата с местен персонал. Автобусът е на разположение на туристите от Карс до последния ден във Ван по програмата.

5 (пет) нощувки със закуски по програмата в хотели 3 и 4 звезди:

1 н. в Карс HOTEL” KARS KALE HOTEL”

1 н. в района на Догубаязит

3 н. във Ван HOTEL” GRAND HOTEL VAN”

– 5 (пет) вечери в съответните хотели

– по една бутилка минерална вода 500 мл всеки ден в автобуса

– местен екскурзовод на български език, придружаващ групата по време на цялото пътуване

– водач-екскурзовод от туристическата агенция от София

– застраховка “Помощ при пътуване в чужбина” с включени медицински разноски вследствие злополука или акутно заболяване с покритие 10 000 евро на ЗК ЛЕВ ИНС АД. Полицата покрива и медицинските разноски, вследствие акутно заболяване от COVID-19 по време на пътуването. Цената не включва:

Входни такси за посещаваните обекти – около 35 евро. Събират се от водача на групата след пристигането в първия хотел. Точната сума се дава до 3 дни преди пътуването.

Доплащане на застраховка “Помощ при пътуване в чужбина”20 лв. за лица от 70 до 85 г.

Бакшиши за шофьори, обслужващ персонал в хотелите и екскурзовод – 30 евро на турист за цялото пътуване. Събират се от водача на групата след пристигането в първия хотел.

Застраховка „Отмяна на пътуване“ – сключва се по желание и само до 5 работни дни след първото плащане и издаване на фактура. Цената се изчислява индивидуално при запитване и е около 2,5%– 4,5% от туристическия пакет.

Условия за записване:

Копие от задграничен паспорт, валиден минимум 6 месеца след края на пътуването;

Депозит 1000 лв на човек

Доплащане до 60 дни преди датата на тръгване

За деца под 18 г. е необходима нотариално заверена декларация от родителя, който не придружава детето, или от двамата родители, ако пътува с друг придружител

Анулационни условия:

· В случай на отказ от пътуване и прекратяване на договора от страна на потребителя, Туроператорът удържа следните неустойки:
• при прекратяване и анулация на резервацията до 60 дни преди датата на отпътуване – такса прекратяване 100 лв, не подлежи на възстановяване на ТУРИСТА, освен в случаите, когато ТО вече дължи допълнителни неустойки по направени резервации на името на пътуващия. В случай, че при анулация се дължат неустойки, глоби или такси за анулиране на издадени вече самолетни, фериботни или автобусни билети, невъзвръщаеми депозити за хотели, круизи, визи и др. услуги, се прилагат тарифите, правилата и условията за анулация на съответния доставчик на услугата – авиокомпания, автобусна или фериботна компания, хотел и др.;
• ако ПОТРЕБИТЕЛЯТ се откаже от пътуването от 59 до 30 дни преди датата на пътуването, му се възстановяват 50% от общата стойност на пътуването;
• ако прекратяването е под 30 дни преди датата на отпътуване или неявяване на полет, таксата прекратяване е в размер на 100% от цената на организираното пътуване в лева;
· ПОТРЕБИТЕЛЯТ има право да прехвърли правото си на пътуване на трето лице в срок, съобразно спецификата на дестинацията, издаване на самолетен билет и не по-късно от 30 дни, като се задължава да заплати на ТУРОПЕРАТОРА само дължимите суми, свързани с тази промяна.
· Всички откази от пътуване се извършат лично, в писмена форма по електронната поща със задължително уведомяване по телефона.

Важно!

Необходимият минимален брой за осъществяването на екскурзията е 20 туристи. При по-малка група се доплащат съответно по 200 лв. на човек при група от 16 – 20 туристи.

В случай, че този брой не бъде набран до 60 дни преди отпътуване се уведомяват всички потребители и се възстановяват всички внесени депозити

Смяната на посочените хотели с подобни от същата категория не се счита за значителна промяна на програмата;

Туроператорът не носи отговорност при смяна на часовете или анулиране на полетите от страна на авиокомпанията.

Туроператорът има сключена застраховка “Отговорност на Туроператор” с покритие 25 000 лв. към ЗК„ЛЕВ ИНС” АД по смисъла на чл.97 от ЗТ .

 

Начин на плащане: в лева по банков път.

Банкова сметка на Кю Травъл ЕООД:

ОББ АД

IBAN: BG19UBBS81551009700630

BIC CODE: UBBSBGSF

Основание: Езерото Ван

Копие на паспорт, телефон и имейл адрес,

заявени на следния имейл: sofia@qtravel.bg

Радослава Денчева +359 898 516681

selenaconsulting Автор