ЦЕНТРАЛНА ТУРЦИЯ

Централна Турция
Древна и съвременна Анатолия
Кападокия
София – Истанбул – Анкара – Хатуша – Кайсери – Юргюп – Аванос – Учхисар – Гьореме – Деринкую – Гюзелюрт – Кония – Чаталхьоюк – Силле
17 март – 23 март 2025 г.
7 дни / 6 нощувки / 6 закуски / 6 вечери

Да се потопим в дълбините на древната история – предлагаме Ви едно незабравимо пътешествие, разкриващо тайни, преплетени с малко известни и слабо проучени съвременни събития.
Цветните петна в програмата :
– ДРЕВНИТЕ ХЕТИ
– РАННОТО ХРИСТИЯНСТВО
– РАННИЯТ ИСЛЯМ
– ДЕРВИШИТЕ
(част от културно-историческото и духовно наследство на Централна Азия – днешните земи на Иран, Афганистан и Узбекистан)

Ден 1. / София – Истанбул – Анкара
Полет София – Истанбул в 9:45 ч., терминал 2, летище София. Кацане в Истанбул 12:15 ч. местно време, летище „Истанбул“. Полет Истанбул – Анкара в 14:00 ч. Кацане в Анкара в 15:10 ч. Трансфер до централната част на града. Посещение на Музея на анадолските цивилизации, обявен за най-добър музей в Европа. Вечерна разходка из старата част на столицата. Настаняване в хотела. Вечеря. Нощувка.
Музеят на анадолските цивилизации ни запознава с артефакти, открити в историческите обекти, които ще посетим. Това е “въведение” в програмата ни. По тези места са оставили следи безчет древни цивилизации – от Древна Колхида, хети, перси, келти, елини, римляни, византийци, арменци, кюрди, селджуки, османци до днешните турци. Хетската империя, една от суперсилите в древността, възниква точно в Централен Анадол. Хетите са се отличавали не само с цивилизациите, които са създали, но и чрез държавната и социална структура. Затова колекцията на хетите е най-голяма. Това е древен народ, който се установява в Анадола в средата на второто хилядоление пр.н.е. Те основават своя държава, която съществува повече от 14 века. Хетите са били прочути с майсторството си при обработка на желязо, от което правели различни украшения, сечива и оръжия. Колекцията включва много златни, железни и бронзови предмети, които впечатляват със своето изящество. Хетският език е най-древният индоевропейски език, за който има запазени писмени сведения до наши дни. Хетите записвали върху глинени и бронзови плочки важни събития, като ползвали йероглифи, подобни на тези в Египет и Месопотамия.

Ден 2. / Анкара – Хатуша – Кайсери
Закуска. Отпътуване в 08.30 ч. за древната столица на хетите – Хатуша, днес обект на ЮНЕСКО – близо до селището Боязкале. Пристигане около 11:00 ч. Разглеждане на археологическия обект. След това свободно време за обяд. Отпътуване за Кайсери около 13.30 ч. Пристигане в Кайсери. При възможност – посещение на здравния център Гевхер Несибе Хатун – първият медицински факултет в света с преподаване на медицински науки, а занятията по клиничните дисциплини се провеждат в болница, изградена между 1204-1206 г. Разходка в старата част, вход в старата църква, днес библиотека и покрай крепостните стени на стария град.
Настаняване в хотел в Кайсери. Вечеря в ресторанта на хотела. Нощувка.
Хатуша – находки от бронзовата епоха (ср. на IV хил. пр. Хр., до XII-IV в пр. Хр), чиято родина са Западна Азия и Близкият Изток. Едно от най-важните открития е т. нар. Кралски писмен архив от глинени плочки с клинописно писмо, предаващи официална кореспонденция и контакти, морален кодекс, процедури за култови церемонии, предсказания на гадатели и оракули, както и литература на древния Близък изток. Важна плочка, представляваща мирен договор между хетите и египтяните е запазена в Истанбулския археологически музей. Нейно копие се съхранява в ООН в Ню Йорк като първия мирен договор в историята на човечеството. Има и още селища в околността – Язълъкая и Аладжа Хююк. Посещение на Язълъкая.
Кайсери – в исторически план Кесария или Цезарея, днес с население почти 1,5 млн. Град с древна история, известен като Кесария Кападокийска, Цезарея, Мазака и Евсевия. 1050 м. н.в. Тук е била резиденцията на Кападокийските царе (4 в. пр. Хр. до 1 в.) Става римска провинция през 17 г. н.е. и е преименувана на Кесария от император Тиберий. Тук се секат римски монети. Става център на разпространение на християнството.

Ден 3. / Кайсери – Гюлшехир – Аванос – Юргюп
Закуска. В 09.00 ч. напускане на хотела и отпътуване за Юргюп. Начало на обиколка, емблематична за региона – приказни комини, гъби, конуси, долини, храмове, издълбани в скалите, някъде със запазени стенописи, манастирски комплекси под открито небе.
Посещение на комплекса Хаджи Бекташ – на един от суфистките учители. Суфизмът е аскетично течение в исляма до 9 в., разкриващо мистичната му същност, „учение, чрез което човек може да научи как да пътува в Божественото присъствие, да пречисти вътрешната си същност от нечистотата и да я разкраси с различни похвални черти“. Животът на Хаджи Бекташ е обвит в легенди.
Отпътуване за Гюлшехир. Посещение на църквата „Св. Йоан“, намираща се малко преди града. Изключителен паметник на византийското изкуство, с надпис, датиран от времето на Никейската империя, Теодор I Ласкарис (1204-1222). Запазени ктиторски портрети, надписи, както и сцени от Библията.
Преминаване (с кратка спирка) през Аванос (старата Ванеса) – известен с подземните си градове, обширни галерии в склоновете на хълмовете и в планината Идис, Червената река (Казълармак), която го отделя от Кападокия. Грънчарството е важна емблема на града и причина за неговото съществуване, използвайки червената пръст от наносите на реката. Разходка по стария въжен мост. Отпътуване за Юргюп.
Настаняване в хотела в Юргюп привечер. Вечеря в хотела. Нощувка.

Ден 4. / Юргюп – Учхисар – Гьореме – долината Пашабаа – Юргюп
Закуска. В 09.00 ч. отпътуване от хотела за целодневен тур из Кападокия. Учхисар – селце, побрало се само на една скала. Най-високата точка в Кападокия. На върха се намира замъка Учхисар, откъдето се открива невероятна гледка към околността. При изкачването ще видите скални домове – стаи издълбани в скалите.
Гьореме – Национален парк, под егидата на ЮНЕСКО, с традиционен живот, датиращ от 4 в. Смята се, че някога само църквите в околността са били 365, за да има по една за всеки един ден. Днес са останали само 30. В скалните образувания в долината Гьореме християните успяват да намерят спасение и оцеляват с векове. Църквата със сандалите (Carikli Kilise) датира от 11-12 век. Кръстена така, защото на входа й има два отпечатъка, приличащи на човешки обувки. Тя е на два етажа – на първия има стенопис на Тайната вечеря, а на втория изображения на сцени от живота на Иисус. Мъжкият и девическият манастир, Змийската църква, Църквата с ябълката, Параклисът на света Екатерина, Църквата с катарамата: всичко е част от Музея под открито небе.
Долината Пашабаа – интересни комини и изсечени в скалите скални църкви и монашески килии. Тя е известна още като Долината на монасите.
Връщане в хотела в Юргюп. Възможност за дегустация на вино във винарна в района. Вечеря в хотела. Нощувка.

Ден 5. / Юргюп – Деринкую – Гюзелюрт – Кония
Закуска. В 09.30 ч. напускане на хотела и отпътуване за Кония. Попътно разглеждане на обектите и кервансарая Обрукхан. Ще се потопим в планината Торос (Тавър), за да усетим мистиката на на региона.
Деринкую („дълбок кладенец“) е древно многоетажно подземно селище на дълбочина до 60 м. Побирал е до 20 000 души едновременно, заедно с домашните им животни и храни – най-големият напълно разкрит подземен град в Турция и един от няколкото най-големи такива комплекси, разкрити в историческата област. През 1969 г. мястото е отворено за посетители, като е достъпна около половината от подземния град.
Гюзелюрт („красива страна“) – част от Аксарай. Гюзелюрт има много важно място в историята като център на разширяването на християнството в Анадола, установяването на православното сектантство и развитието на монашеския живот. Той е част от долината Ихлара. В града има четири важни туристически атракции: Манастирската долина, Червената църква, Високата църква и подземния град Газиемир.
Пристигане в Коня около 19.00 ч. Настаняване в хотела. Вечеря. Нощувка.

Ден 6. / Коня (Кония) – Чаталхьоюк
Закуска. В 08.30 ч отпътуване за Чаталхьоюк. Посещение на музея и археологическите разкопки. Около обяд връщане в Коня. Начало на обиколката на града, едно от най-древните селища не само в Анадола, но и в света. Посещение на гробницата на Мевляна, джамията Алаеттин, музеите Каратай и Индже минаре. Свободно време и вечерна разходка. Възможност за посещение на ритуала Сема (по желание и допълнително заплащане). Вечеря в ресторанта на хотела. Нощувка.
Кония (2 млн жители) – исторически известен като Икония, от времето на класическата античност и през средновековния му период. IKÓNION на гръцки и като ICONIUM на латински. Някои историци обясняват, че това идва от „икона“. Днес градът е свързан с дервишите. А орденът им, суфитският орден Мевлеви, създаден през 1273 г. е един от символите му, благодарение на въртящите се дервиши, изпадащи в медитация по време на своя танц, създаващ връзка между божествените сили.
Чаталхьоюк – от 2012 г под егидата на ЮНЕСКО. Открито през втората половина на 20 век. Около 6500 г. пр. Хр. Чаталхьоюк бележи своя пик в гъстотата на населението – между 5000 и 10 000 души обитават постройките на селището. Поради неясни причини много жители напускат селището и започват да основават нови по-малки селища. Чаталхьоюк все още се обитава, но от по-малко на брой хора, които вече са скотовъдци и вероятно са изоставили до голяма степен лова на диви животни. Забелязва се също така и отмиране на старите погребални ритуали. Открити са 18 културни пласта, богати на находки и структури, изградени от човешка ръка.
Дервишите са секта на суфизма. Аскети, които просят, но не за себе си, а даряват изпросеното на други бедняци (дарвиш буквално значи „който ходи от врата на врата“). Не всички просят – някои са занаятчии. Като последователи на суфизма, дервишите се славят със своята мъдрост, познания по медицина, поезия, просветление и остроумие. Музеят Мевлана (1274 г.) е мястото за почивка на суфитския мистик и поет Руми (Джалал ад-Дин Мохамед Руми), персийски суфитски мистик, философ, духовен учител от Хорезм, преселил се в провинция Анадола, наричана тогава Рум, откъдето идва и името Руми.

Ден 7. / Коня – Силле – Истанбул
Закуска. В 08.30 ч отпътуване за Силе. Посещение на селото, старата църква и разходка из чаршията. Силле (Силе Субаши), селище населявано от гърци до 1922 г. Запазен е кападокийският гръцки език. Място, известно с чудесата на Мевлана, но случили се в християнски храм. Посещение на Белия манастир (Акманастир). Самият Джалал ал-Дин Руми пишел гръцки стихове, използвайки арабско – турски скриптове. От своя страна гръцките селяни от Силле пишели на турски, използвайки гръцката азбука. Тази типична за това място форма на писане се разпространява в региона, останала известна като „караманлийска турска писменост“.
Около 12.30 ч. отпътуване за летището. Полет Кония – Истанбул в 16:15 ч. Кацане в Истанбул в 17:50 ч., летище „Истанбул“. Полет до София в 20:30 ч. Кацане в София терминал 2, в 20:50 ч. местно време.

Цена: 2 490 лв (на човек в двойна и тройна стая)
460 лв (доплащане за самостоятелна стая)

Важно! При драстична промяна на цената на горивото ТО си запазва правото на промяна на цената, но не повече от 10 % от общата цена.

Цената включва:
• Самолетни билети по програмата: София – Истанбул – Анкара с прекачване в Истанбул и Кония – Истанбул – София с прекачване в Истанбул с полети на турските авиолинии, с един чекиран багаж до 23 кг и един ръчен багаж до 8 кг. с включени летищни такси;
• Трансфери и транспорт с лицензиран категоризиран туристически автобус по програмата с местен персонал. Автобусът е на разположение на туристите от Анкара до Кония.
• По 1 бутилка минерална вода 0.5 л всеки ден (получава се в автобуса)
• 6 (шест) нощувки със закуски и вечери по програмата в луксозни хотели 3/4 звезди – 1 (една) в Анкара, 1 (една) в Кайсери, “MOONDAY” HOTEL, 2 (две) в Юргюп – “FLORİA” HOTEL URGUP, 2 (две) в Кония – HOTEL “SELCUK” KONYA
• Местен екскурзовод на български език, придружаващ групата по време на цялото пътуване от Анкара до Кония
• Водач-екскурзовод от туристическата агенция от България
• Застраховка “Помощ при пътуване в чужбина” с включени медицински разноски вследствие злополука или акутно заболяване с покритие 10 000 евро на ЗК ЛЕВ ИНС АД. Полицата покрива и медицинските разноски вследствие акутно заболяване от COVID-19 по време на пътуването.

Цената не включва:
• Входни такси за посещаваните обекти – около 40 евро, уточняват се до 3 (три) дни преди пътуването.
• Доплащане за застраховка “Помощ при пътуване в чужбина” за лица от 70 до 85 г. – 20 лв.
• Бакшиши за шофьора, екскурзовода и персонала в хотелите по маршрута – 35 евро на турист за цялото пътуване. Събират се от водача на групата.
• Представление Сема в Кайсери – 30 евро
• Полет с балон – цените са от 200 до 280 евро, заплащат се при уточняване на броя желаещи и възможностите на предлагане (на място)
• Застраховка „Отмяна на пътуване“ – сключва се по желание и само до 5 работни дни след първото плащане и издаване на фактура. Цената се изчислява индивидуално при запитване и е около 2,5%–4,5% от туристическия пакет.

Условия за записване:
• Копие от задграничен паспорт, валиден минимум 6 месеца след края на пътуването;
• Депозит 1000 лв на човек
• Доплащане до 60 дни преди датата на тръгване
• За деца под 18 г. е необходима нотариално заверена декларация от родителя, който не придружава детето, или от двамата родители, ако пътува с друг придружител

Анулационни условия:
· В случай на отказ от пътуване и прекратяване на договора от страна на потребителя, Туроператорът удържа следните неустойки:
• при прекратяване и анулация на резервацията до 60 дни преди датата на отпътуване – такса прекратяване 100 лв, не подлежи на възстановяване на ТУРИСТА, освен в случаите, когато ТО вече дължи допълнителни неустойки по направени резервации на името на пътуващия. В случай, че при анулация се дължат неустойки, глоби или такси за анулиране на издадени вече самолетни, фериботни или автобусни билети, невъзвръщаеми депозити за хотели, круизи, визи и др. услуги, се прилагат тарифите, правилата и условията за анулация на съответния доставчик на услугата – авиокомпания, автобусна или фериботна компания, хотел и др.;
• ако ПОТРЕБИТЕЛЯТ се откаже от пътуването от 59 до 30 дни преди датата на пътуването, му се възстановяват 50% от общата стойност на пътуването;
• ако прекратяването е под 30 дни преди датата на отпътуване или неявяване на полет, таксата прекратяване е в размер на 100% от цената на организираното пътуване в лева;
· ПОТРЕБИТЕЛЯТ има право да прехвърли правото си на пътуване на трето лице в срок, съобразно спецификата на дестинацията, издаване на самолетен билет и не по-късно от 30 дни, като се задължава да заплати на ТУРОПЕРАТОРА само дължимите суми, свързани с тази промяна.
· Всички откази от пътуване се извършат лично, в писмена форма по електронната поща със задължително уведомяване по телефона.
Важно!
• Необходимият минимален брой за осъществяването на екскурзията е 20 туристи. При по-малка група се доплащат съответно по 200 лв. на човек при група от 16 – 20 туристи.
• В случай, че този брой не бъде набран до 60 дни преди отпътуване се уведомяват всички потребители и се възстановяват всички внесени депозити
• Смяната на посочените хотели с подобни от същата категория не се счита за значителна промяна на програмата;
• Часово време: по време на пътуването часовото време е с един час напред.
• Туроператорът не носи отговорност при смяна на часовете или анулиране на полетите от страна на авиокомпанията.
• Туроператорът има сключена застраховка “Отговорност на Туроператор” с покритие 25 000 лв. към ЗК„ЛЕВ ИНС” АД по смисъла на чл.97 от ЗТ .

Начин на плащане: в лева по банков път.
Банкова сметка на Кю Травъл ЕООД:
ОББ АД
IBAN: BG19UBBS81551009700630
BIC CODE: UBBSBGSF

Основание – Екскурзия Централна Турция (дата)
Копие на паспорт, телефон и имейл адрес,
заявени на следния имейл: sofia@qtravel.bg
Радослава Денчева +359 898 516681

selenaconsulting Автор